default_mobilelogo

Słownik pojęć judaistycznych

Ijar

Ijar - אייר

Ósmy miesiąc w kalendarzu żydowskim (licząc początek roku w miesiącu tiszre) lub drugi (licząc początek roku w nisan). Liczy dwadzieścia dziewięć dni. Nazwa pochodzi z języka akkadyjskiego - oznacza światło. Przypada w kwietniu- maju. W miesiącu ijar obchodzony jest Dzień Niepodległości i Lag ba-omer. Czwartego dnia miesiąca ijar przypada Jom ha-Zikaron - Dzień Pamięci obchodzony dla upamiętnienia żołnierzy poległych w wojnach Izraela. Pełna nazwa tego dnia brzmi: Dzień Pamięci Poległych w Wojnach Izraela i Ofiar Terroru. Piątego dnia miesiąca ijar przypada Jom ha-Acmaut - Dzień Niepodległości, a osiemnastego przypada Lag ba-omer. Dwudziestego ósmego dnia miesiąca ijar przypada Jom Jeruszalaim, Dzień Jerozolimy.

   
Isru chag

Isru chag - אסרו חג

Dzień następujący po trzech świętach pielgrzymich  - Pesach, Szawuot i Sukot. Termin isru chag znajduje się w Księdze Psalmów 118:27.

   
Izkor

Izkor - יזכור

Modlitwa za zmarłych. Nazwa oznacza dosłownie: pamiętaj, wspomnij. To pierwsze słowo modlitwy, której ciąg dalszy brzmi: „Wspomnij Panie, na dusze mego ojca (matki, brata, siostry) niech wiecznym węzłem splecie duszę jego z życiem sprawiedliwych w ogrodzie edenu”. Modlitwa odmawiana jest w święta: Pesach, Szawuot, Szemini Aceret i Jom Kipur. Tradycyjnie przed rozpoczęciem odmawiania tej modlitwy osoby, których rodzicie żyją wychodzą z synagogi. Często osoby niereligijne przychodzą do synagogi, aby odmówić tę modlitwę. Dokładna godzina odmawiania Izkoru jest umieszczona w informacji dotyczącej nabożeństw. W wieczór poprzedzający Izkor zapala się świece za dusze zmarłych.

   

 

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP