default_mobilelogo

 

„Szukajmy nowych dróg z bezustannie tryskającej krynicy życia naszego,
dajmy się pobudzać podnietom ducha czasu, którym żyjemy i działamy”.

Prof. Mojżesz Schorr

 

„Czy mogliśmy go uratować? Poruszyliśmy cały świat, błagaliśmy o pomoc wszystkich ważnych tego świata – dziś nawet nie ma jego grobu” – mówi Jehoszua Schorr, syn Mojżesza Schorra.

Spotkałam Jehoszuę w Jerozolimie. Wspaniała polszczyzna, godność, szarmancki sposób bycia - to wszystko zrobiło na mnie niezwykłe wrażenie. Ten osiemdziesięciopięcioletni polski Żyd, który jako młody chłopak przyjechał do Palestyny w 1936 roku, reprezentował znany z literatury typ przedwojennego polskiego inteligenta. Tak zapewne ukształtowała go atmosfera domu rodzinnego. Całe swoje życie poświęcił gromadzeniu świadectw działalności ojca. Zmarł w roku 2003.

„Utworzyliście w Polsce edukacyjne Centrum im. prof. Mojżesza Schorra? W Warszawie nawet nie ma ulicy jego imienia!” – pogratulował nam i zabraliśmy się do pracy. Wszystkie następne spotkania poświęciliśmy Mojżeszowi Schorrowi. Jehoszua zapoznał mnie z zebranym przez siebie archiwum, dokumentującym dorobek naukowy i życie ojca.

Mamy głęboką nadzieję, że wystawa „Profesor Mojżesz Schorr – człowiek postępu” będzie zachętą do dalszego pogłębiania wiedzy o tym niezwykłym Żydzie, przedstawicielu inteligencji polskiej społeczności żydowskiej. Dla nas, twórców Fundacji im. profesora Mojżesza Schorra, Jego postawa wobec ludzi, wyznawane przez Niego wartości, patriotyzm, zaangażowanie w działalność społeczną i edukacyjną, są drogowskazem, którym staramy się kierować w realizowaniu naszych celów.

„Szukajmy nowych dróg z bezustannie tryskającej krynicy życia naszego, dajmy się pobudzać podnietom ducha czasu, którym żyjemy i działamy” – to Jego słowa. Podążając za sformułowaną przez Mojżesza Schorra filozofią wychowania, opartą na szacunku do tradycji z nowoczesnym myśleniem o współczesności, głęboko wierzymy, że dzięki tej wystawie budujemy most pomiędzy przeszłością a przyszłością.

Wystawa nie ma charakteru zamkniętej ekspozycji – zapraszamy zwiedzających, naukowców, znawców judaizmu do dalszego wzbogacania wiedzy o dorobku Profesora, do rozbudowywania kontekstu społecznego i politycznego w jakim realizował swoją misję. Razem szukajmy „nowych dróg” dla głębszego rozumienia zasług Profesora w rozwój metodologii badań historycznych, a dzięki jego działalności społecznej i politycznej przybliżymy realia tamtych czasów, potraktujemy je jako wkład do edukacji dla przyszłości.

Prezentowana wystawa, zwierająca unikalne zdjęcia, została utworzona dzięki współpracy z Rodziną Profesora, która udostępniła nam swoje prywatne archiwum, zaangażowaniu pracowników Fundacji oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jej realizację zawdzięczamy Ewelinie Kraska-Wrona, koleżance z naszej Fundacji.

 

dr Grażyna Pawlak
Dyrektor Zarządu Fundacji

 

 Rabin Mojżesz Schorr i kantor Scheman  Dyplom doktorski Mojzesza Schorra   Tamara i Mojżesz z dziećmi - Sonią, Deborą, Felą i Markusem - ich kuzynem  

 

 Zobacz całą wystawę "Profesor Mojżesz Schorr - człowiek postępu"

 

 

  

 

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP