default_mobilelogo

Słownik pojęć judaistycznych

Ejcha

Ejcha - איכה

Nazwa Lamentacji Jeremiasza w języku hebrajskim. Jedna z ksiąg Biblii oraz jedna z pięciu Megilot – Zwojów. Czytana w dniu dziewiątym aw, kiedy w liturgicznym kalendarzu żydowskim przypada post upamiętniający zburzenie Światyni Jerozolimskiej. Według tradycji autorem Lamentacji jest prorok Jeremiasz. Temtem księgi jest klęska Judy w wyniku najazdu babilońskiego.

   
Elul

Elul - אלול

Dwunasty miesiąc w kalendarzu żydowskim (licząc początek roku w miesiącu tiszre) lub szósty (licząc początek roku w nisan). Liczy dwadzieścia dziewięć dni. Przypada w sierpniu - wrześniu. Nazwa miesiąca pochodzi z języka akkadyjskiego, oznacza żniwa, zbiory lub z języka aramejskiego, ale też - poszukiwanie (elul to miesiąc, podczas którego dokonuje się  rachunku sumienia, przeglądu uczynków). To początek przygotowań do świąt noworocznych. W miesiącu elul rozpoczyna się odmawianie modlitw Slichot oraz dęcie w szofar (każdego dnia oprócz szabatów). Odmawianie Slichot według tradycji Żydów sefardyjskich obowiązuje przez cały miesiąc, natomiast według tradycji Żydów aszkenazyjskich tydzień przed Rosz ha-Szana. Kolejnym zwyczajem jest odwiedzanie grobów zmarłych członków rodziny. Listy pisane w tym czasie kończy się tradycyjnymi życzeniami: Ktiwa towa i hatima towa - dobrego zapisu. Wg tradycji 1 dnia miesiąca elul Mojżesz wszedł na górę Synaj.

   
Erew chag

Erew chag - ערב חג

Wigilia święta, wieczór rozpoczynający święto lub szabat. W tradycji żydowskiej doba rozpoczyna się o zachodzie słońca.

   
Erew szabat

Erew szabat - ערב שבת

Wigilia  szabatu, piątek wieczór. Szabat zaczyna się z chwilą pojawienia się na niebie co najmniej trzech gwiazd. Przed rozpoczęciem szabatu kobieta zapala i błogosławi świece, mężczyźni udają się na modlitwy do synagogi. Na cześć szabatu urządza się uroczystą kolację, w której uczestniczy cała rodzina. Przed jej rozpoczęciem głowa rodziny dokonuje błogosławieństwa nad winem (kidusz), po nim następuje rytualne obmycie rąk oraz błogosławieństwo nad chlebem (ha-moci).

   
Etrog

Etrog - אתרוג

Cytron. Wraz z wierzbą, palmą i mirtem wchodzi w skład lulawu używanego w święto Sukot. Według Talmudu etrog symbolizuje serce lub ludzi mądrych i spełniających dobre uczynki.

   
Ewen sztija

Ewen sztija – אבן שתייה

Kamień węgielny, fundament. Termin ten znajdujemy w talmudycznym traktacie Joma. Na tym kamieniu został stworzony świat i na nim się opiera. Centrum świata stanowi Świątynia Jerozolimska. Kamień węgielny stanowił jej centrum, znajdował się w miejscu zwanym Świętym Świętych. Na tym kamieniu Abraham miał dokonać ofiarowania Izaaka.

   

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP