default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg
Kochani, minął kolejny rok nawet nie wiadomo kiedy i znowu obchodzimy święto Purim.
Mimo trudnej sytuacji wszyscy starają się zachować świąteczne tradycje i dlatego nasza nieoceniona Osnat Boniel upiekła specjalnie dla swoich uczniów przepyszne אוזני המן / oznej Haman czyli "uszy Hamana", tradycyjne ciasteczka purimowe z nadzieniem z maku.
Chag Purim Sameach! חג פורים שמח
 

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra serdecznie dziękuje za ubiegłoroczne wpłaty 1,5%, które wykorzystaliśmy na realizację celów statutowych.

W roku 2023 minęło dwadzieścia lat od utworzenia Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra. Historię naszej działalności zawarliśmy w dwóch „Księgach Jubileuszowych” - pierwsza dotyczy lat 2003 -2013, druga 2014-2023 – dostępne są na naszej stronie www.schorr.pl.

Jubileusz uświetniliśmy dwoma wyjątkowymi projektami: wystawa Mikroświat polskiego B'nai B'rith – Stowarzyszenie Humanitarne „Braterstwo” B'nai B'rith w Warszawie, prezentacja multimedialna „Synagoga Zelmana i Rywki Nożyków 1902-1946” (obszerny opis poniżej) , które chcemy kontynuować, prezentując je w formie wydawnictwa albumowego.

Bardzo prosimy o wsparcie tak ważnych, jedynych na świecie publikacji, ukazujących nieznane historie.

 

Przeczytaj więcej

 

Zapis wykładu znajduje się tutaj.

 

Zapraszamy na stacjonarny kurs współczesnego języka hebrajskiego!


8 lutego 2024 rozpoczynamy zajęcia w nowej grupie przeznaczonej dla całkiem początkujących. Rozpoczynamy od nauki alfabetu hebrajskiego, czytania i pisania, oraz podstawowych wyrażeń. Korzystamy z izraelskich podręczników, których autorami są metodycy i nauczyciele w ulpanach.

 

Lektorką będzie hebraistka, Magdalena Sommer.
Zajęcia będą odbywać się w siedzibie Fundacji w historycznym „Białym Budynku” należącym do Gminy Żydowskiej, przy ul. Twardej 6 w Warszawie.
Koszt kursu to 650 PLN za 12 lekcji, trwających półtorej godziny zegarowej.
Można zapisywać się telefonicznie pod numerem 22 6203496, mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez wiadomości na Facebooku.
Nasi lektorzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Drodzy Przyjaciele,

zbliża się święto Chanuki. Każdego roku celebrując je wspominamy dzielnych Makabeuszy, którzy podjęli zwycięską walką o życie według własnych religijnych i kulturowych zasad. Znajomość historii – a także ludzi, którzy ją tworzyli – składa się na tożsamość lokalną i narodową.

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra podjęła się badań nad historią Synagogi Zelmana i Ryfki Nożyków, jedynej czynnej ocalałej z pożogi wojennej synagogi. Pierwszy multimedialny pokaz efektów naszego przedsięwzięcia zaprezentowaliśmy 29 listopada w Synagodze. Zarówno członkowie społeczności żydowskiej, jak i Warszawiacy z uznaniem ocenili wydarzenie.

 

 

 

Z okazji święta Chanuki życzymy wszystkim mieszkańcom Warszawy czerpania inspiracji ze wspólnej historii warszawskiej synagogi dla dalszego wzmacniania więzi z naszym miastem.


Pracownicy Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP