default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg

"Życie kulturalne XIX-wiecznej wielokulturowej Warszawy"

 

17 października 2019 (czwartek), godz. 17:30 - 20:00

tematy wykładów:
1. Warszawa mozaiką etniczno-narodowościową
2. Żydzi, Niemcy i Polacy - koegzystencja tych mniejszości
3. Organizacje mniejszościowe, życie polityczne i kulturalne

 

24 października 2019 (czwartek), godz. 17:30 - 19:00
tematy wykładów:
1. Życie towarzyskie - kawiarniane w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku - najbardziej znane kawiarnie włoskie, szwajcarskie i polskie, kawiarniane menu, rozrywki serwowane w kawiarniach
2. Teatr w Warszawie w II poł. XIX i początkach XX wieku. Sukcesy teatru pod zarządem Siergieja Muchanowa. Muchanow - jeden z dwóch przykładów pozytywnego Rosjanina

Wykłady poprowadzi prof. Elżbieta Mazur - kierownik Studium Doktoranckiego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Varsavianistka, Autorka wielu artykułów na temat historii kultury materialnej oraz książek, m.in. monografii o Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz "Dobroczynność w Warszawie XIX w". Współautorka wystawy
i katalogu „Gemilut Chasadim – Żydzi, dobroczynność, Warszawa”, współautorka albumu wydanego przez Fundację im. prof. Mojżesza Schorra „Res Sacra Miser – historia Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności”

Połowa wakacji już za nami. Wielkimi krokami zbliża się kolejny semestr nauki języka hebrajskiego – już dziś zapraszamy do zapisów na semestr jesienny. Wszystkie kursy rozpoczynają się już w pierwszym tygodniu września. 

 

Plan zajęć jesień/zima 2019

Program zajęć

 

Zapisy przyjmujemy mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./ telefonicznie: 620 34 96 oraz za pośrednictwem naszego Facebooka.

Informacja o kursach dla osób rozpoczynających naukę od zupełnych podstaw pojawi się w późniejszym terminie. Prosimy śledzić komunikaty pojawiające się na naszej stronie i Facebooku lub skontaktować się z nami mailowo.

Osoby, które znają już podstawy, ale miały przerwę w nauce i od września chciałyby znów spróbować swoich sił również prosimy o kontakt – nasza lektorka pomoże w dobraniu odpowiedniej grupy.

Aby uprzyjemnić sobie oczekiwanie na początek nowego semestru koniecznie odwiedźcie fundacyjnego Facebooka, na którym nowe materiały do nauki hebrajskiego pojawiają się nawet w wakacje

A od września zaczynamy pracę na pełnych obrotach – będzie mnóstwo nowych wykładów, pojawią się nowe materiały do nauki hebrajskiego – ale o tym dowiecie się już niedługo.

Do zobaczenia!

Miło nam poinformować, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wsparło nasz kolejny projekt: Opracowanie i druk gry planszowej „Parpar” do nauki języka hebrajskiego i podstaw świąt żydowskich.

Końcowy rezultat projektu przedstawimy w grudniu.

Przypominamy też, że jeszcze w tym roku pojawi się druga część kolorowanki Otijot, otijot – kolorowanka do nauki hebrajskich liter pisanych, której opracowanie i druk możliwe są również dzięki dotacji otrzymanej od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

A do tego czasu zachęcamy do śledzenia fundacyjnego Facebooka, na którym sukcesywnie pojawiają się nowe materiały do nauki języka hebrajskiego. Koniecznie zajrzyjcie też do zakładki HEBRAJSKI na naszej stronie internetowej – dodajemy tu słowniczki i fiszki do nauki języka.

Nauka języka hebrajskiego bywa niekiedy inspiracją dla artystów.
Wiersz ten znajdziemy w nowym zbiorze Krystyny Dąbrowskiej pt. "Ścieżki Dźwiękowe". Poetka otrzymała niedawno Nagrodę Literacką m. st. Warszawy w kategorii poezja. Serdecznie gratulujemy sukcesu a naszych uczniów zachęcamy do lektury.

Mamy dla Was nowe materiały dotyczące święta Pesach:

 

-         opis święta i słowniczek polsko-hebrajski dotyczący słów związanych z tym świętem (format .jpg lub format .pdf)

 

-        plagi egipskie po hebrajsku

 

-        krzyżówka pesachowa

 

Życzymy owocnej nauki! 

 

Ulpan Scholarships now available for Summer 2019


Ulpan Scholarships, funded by the Rothschild Foundation Hanadiv Europe, are now available through the World Union for Jewish Studies. These scholarships are intended for European graduate students and early career researchers of Jewish Studies to undertake Hebrew language intensives in Israel during the Summer of 2019.

 

Ambasada USA oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają nauczycieli do ubiegania się o udział w szkoleniu w USA poświęconym edukacji nt. Zagłady.

Seminarium jest okazją do zapoznania się z metodami nauczania o Holokauście oraz wymiany doświadczeń z nauczycielami ze Stanów Zjednoczonych, a często także z innych krajów. Jest też okazją do wzbogacenia wiedzy dotyczącej kultury judaistycznej, historii i przeciwdziałania antysemityzmowi. Co roku kilka osób z Polski uczestniczy w tym programie.Od 2002 roku już 90-ciu nauczycieli z Polski wzięło udział w tych szkoleniach.

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107