default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg

[...] Człowiek wierzy, że jak do gniazda ptaszki lecą tak myśl jego leci na łono przyrody, aby zarobić na szczęśliwy żywot sobie – więc kocha przyrodę i we wzajemną miłość jej wierzy; czuje nierozerwalne nici życia, które go łączą z jej piersią, jak niemowlę z łonem matki. Do niej zwraca się kochanek z zapytaniem, gdzie się podziała najdroższa mu istota?.. Gdy smutny jest, pod stopami jego kwiaty schną i nikną [...]

Antoni Pilecki, Przyroda w poezyi


Tu bi-Szwat,15 dzień miesiąca Szwat w żydowskim kalendarzu (w roku 2020 przypada 10 lutego) - jest dniem wyznaczającym rozpoczęcie "Nowego Roku Drzew".
W ten dzień przypominamy sobie, że Człowiek jest drzewem pola (Księga Powtórzonego Prawa 20,19). Przyroda i ludzie – jesteśmy od siebie zależni, pamiętajmy!
Zapraszamy do przeczytania opracowania z 1899 roku Przyroda w poezyi Antoniego Pileckiego. Pracę tę w streszczeniu wygłosił autor 25 i 28 marca 1897 r. w Sali Muzeum Przemysłu i Handlu, jako odczyt publiczny na rzecz ubogich, zostających pod opieką Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności: http://rcin.org.pl/Content/29511/WA004_19941_T1100_Pilecki-Przyroda_oh.pdf

 

Jesteśmy dla Was - bądźcie z nami!

Przeznaczcie 1% podatku dla Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra

KRS: 0000184858   

Dzięki Waszemu wsparciu w roku 2019 opublikowaliśmy zeszyt-kolorowankę  do nauki hebrajskich liter pisanych „Otijot, otijot” oraz grę planszową „Parpar” do nauki liter hebrajskich i świąt żydowskich. Projekty te dofinansował także  Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zarówno gra, jak i kolorowanka dostępne są w siedzibie Fundacji.

Nasze materiały edukacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem i dlatego w roku 2020 planujemy:


1. Przygotowanie i druk gry karcianej służącej do nauki i utrwalania odmiany czasowników hebrajskich "Dikduk" (po hebr. gramatyka).
 
2. Opublikowanie polsko-hebrajskiego słowniczka obrazkowego z mini rozmówkami, który służyć będzie pragnącym uczyć się języka hebrajskiego, ale także turystom zwiedzającym Izrael. Adresowany jest do dzieci, jak i dorosłych. Na oba projekty otrzymaliśmy już częściowe dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
W roku 2020 zaproponujemy Wam także nowe cykle wykładów i programy.
O wszystkich przedsięwzięciach informujemy na stronie www.schorr.pl oraz Facebooku - zapraszamy!
 
Z serdecznymi pozdrowieniami,

Grażyna Pawlak
Dyrektor Zarządu Fundacji

Zeszyt do nauki pisanych liter hebrajskich    Gra planszowa „Parpar” do nauki liter hebrajskich i świąt żydowskich

 

Dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w roku 2020 zaprosimy Was na cztery cykle wykładów:

 

I. Pytania i dyskusje z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem (pięć spotkań)
Podczas spotkań uczestnicy będą mogli zadawać pytania dotyczące Halachy (prawa żydowskie). W celu dotarcia do szerszej publiczności pytania, na które Rabin będzie udzielał odpowiedzi podczas spotkań można będzie także zadawać poprzez Facebooka lub nawet telefonicznie.

 

Termin rozpoczęcia kursu: 27 stycznia (poniedziałek), godz. 19:00

Zajęcia poprowadzi Łukasz Kalużny


Czas trwania kursu: 12 spotkań (ok. 3 miesiące)

Koszt: 600 PLN (cena zawiera koszt materiałów dydaktycznych);
Warunkiem uruchomienia kursu jest zebranie grupy min. 6-osobowej.

 

Zgłoś się już teraz!

Osobiście (Fundacja im. Prof. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6),

telefonicznie (tel. 22- 620 34 96),

mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub przez Facebooka.

 

Szanowni Państwo,

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 
W przeddzień obchodów zapraszamy na dyskusję poświęconą współczesnej pamięci o Zagładzie, widzianej z perspektywy kolejnych pokoleń.
 
Spotkanie poprowadzi Zuzanna Hertzberg - artystka, aktywistka i edukatorka skupiająca swoje zainteresowania wokół pamięci oraz szeroko rozumianej tożsamości i przynależności, zaś prelegentkami będą Aleksandra Leliwa Kopystyńska - przewodnicząca Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce oraz Ewa Cieplińska Libner - autorka opowiadań poświęconych pamięci o polskich Żydach.
 
Wydarzenie otwarte dla wszystkich, skierowane przede wszystkim do młodszego pokolenia - studentów i licealistów, którym chcemy dać możliwość dyskusji na temat współczesnej pamięci o Zagładzie, a przede wszystkim spotkania z Ocalałymi.
 
Niedziela, 26 stycznia
Godzina 16.00
Tłomackie 3/5
 

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107