Niewielki fragment ziemi, nie większy, a nawet znacznie mniejszy niż Mazowsze, wciśnięty pomiędzy kontynenty – Afrykę i Azję, od samego początku odgrywał niezwykłą rolę w dziejach świata. Tędy przebiegały najważniejsze szlaki łączące Afrykę, Azję i Europę. Tu przez tysiąclecia ścierały się cywilizacje Wschodu i Zachodu, tu rodziły się religie, które dziś są głównymi religiami monoteistycznymi świata, tu powstało największe dzieło literackie – Biblia.
Z geograficznego punktu widzenia jest to obszar niezwykle zróżnicowany zarówno krajobrazowo jak i klimatycznie.
Na południu sięga Morza Czerwonego, gdzie współcześnie leży Eilat.
Całą południowa część kraju zajmuje pustynia – Negew, o której Ben-Gurion, pierwszy premier Izraela, mówił, że jest przyszłością kraju. Pustynia o wielu obliczach – wielkie obszary piasków, skał, wąwozów i wzgórz.
Od wschodu ograniczona doliną Arawa, częścią rowu tektonicznego ciągnącego się od centralnej Afryki. Pustynia otacza najniżej położony punkt naszego globu – okolicę Morza Martwego. Morza, które tak naprawdę jest niewielkim jeziorem o wodzie tak zasolonej, że nie sposób w niej się zanurzyć.
Ale nawet na pustyni wre życie – zwłaszcza w oazach. Nad brzegiem Morza Martwego to 'Ein Gedi, dalej na zachód – 'Ein Awdat.
Przepiękne księżycowe krajobrazy Machtesh Ramon, odsłaniające miliony lat historii geologicznej Ziemi.
Ruiny starożytnych miast wzdłuż starożytnego szlaku korzennego Nabatejczyków – mieszkańców Petry, m. in.Shiwta.
Dalej ku północy pustynia zmienia charakter – staje się górzystą i niedostępną Pustynią Judzką.
Na granicy Judy i Samarii leży Jerozolima – miasto święte dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Założone w miejscu uzasadnionym chyba wyłącznie religią, a nie przebiegiem szlaków komunikacyjnych czy handlowych starożytności.
Niegdyś wzgórza Samarii pokryte były lasami. Do Morza Martwego wpada Jordan, główna rzeka regionu. Północ Izraela to bardzo zielone i bogate w wodę tereny Galilei, będące współcześnie spichlerzem kraju.
Najbardziej na północ wysunięte są Wzgórza Golan, z których część jest terytorium spornym z Syrią. Tam teren wznosi się znacznie, a na najwyższym szczycie Izraela – górze Hermon często długo leży śnieg.
Zachód Izraela to najgęściej zaludniony obszar wybrzeża Morza Śródziemnego. Tam leży aglomeracja Tel Avivu – Gusz Dan.
W północnej części, na stokach Góry Karmel leży Haifa...
...a najbardziej na północ wysuniętym miejscem nad morzem jest zespół malowniczych grot wyrzeźbiony falami morskimi w białym klifie – Rosz haNikra.
„Dziękujemy Ci, Haszem, nasz Boże, że dałeś w dziedzictwie naszym ojcom ziemię upragnioną, dobrą i rozległą”(„Radość Jisraela”, tłum. Ewa Gordon). Różnorodność wdzierająca się wszędzie. Różnorodność krajobrazów, różnorodność kultur, różnorodność ludzi, różnorodność klimatu. Izrael to również jedno z najciekawszych miejsc dla archeologów. Można tu znaleźć świadectwa rozwoju człowieka i jego kultury od ponad 1.4 mln lat temu po dziś dzień.