default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg

Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów Konstantego Geberta

"Nowe spojrzenie na historię Izraela"
 
5 GRUDNIA
 godz. 17:30-19:00
miejsce: sala "Klubu Gminnego", ul. Twarda 6, Warszawa 
 
Tematyka nadchodzących spotkań:

3. Długi cień Zagłady: losy żydowskich wojennych kolaborantów w Izraelu, wykorzystanie byłych nazistów przez arabskie i izraelskie służby. Policyjne akta ponad stu osób, oskarżonych o współpracę z okupantem niemieckim w gettach i obozach, zostały utajnione przez AP, ale przez lata były dostępne w policyjnych archiwach. Jawne są natomiast akra procesów kolaborantów przed sądami społecznymi w obozach dipisów w Niemczech. W oparciu o to, dwie nowe monografie usiłują zanalizować i ocenić zjawisko żydowskiej kolaboracji. Zarazem pojawiają się nowe dane na temat długiego pobytu Martina Bormanna w Syrii i jego roli w szkoleniu syryjskiej bezpieki. Zaś w latach 60. służby izraelskie, w próbach dotarcia do zatrudnionych przez Egipt hitlerowskich ekspertów rakietowych, wykorzystywały byłych niemieckich oficerów, w tym Otto Skorzennego.

4. Wojna Jom Kipur: Co Izrael wiedział, czego nie chciał wiedzieć, i jak reagował. Wiadomo już dziś, że Aszraf Marwan, zięć prezydenta Nassera i izraelski agent, który ostrzegł Jerozolimę na 14 godzin przed wybuchem wojny Jom Kipur nie był, jak podejrzewano, agentem podwójnym, a jego ostrzeżenie, choć częściowo zbagatelizowane przez Izraelczyków, było szczere. Wiadomo także, że izraelski wywiad wojskowy miał innych agentów w armii egipskiej, którzy także słali ostrzeżenia. Ale Jerozolima nie była pewne poparcia Waszyngtonu, i przerażona możliwością bezpośredniego zaangażowania wojsk sowieckich, z użyciem broni chemicznej włącznie. Decyzja nieudanego nowego dowódcy sił powietrznych, by przezbroić izraelskie phantomy z bomb na amunicję myśliwską pozbawiła (jak japońska decyzja o przezbrojeniu samolotów podczas bitwy o Midway) Izrael możliwości zaatakowania nacierającego przeciwnika. Gdy wojna wybuchłą, najsłabszym ogniwem izraelskiej obrony okazało się lotnictwo – zwycięzca wojny sześciodniowej sześć lat wcześniej. Z ujawnionych dokumentów wynika też, że zwolnieni w ramach zawieszenia broni z egipskiej niewoli izraelscy jeńcy byli oburzeni na niekonsekwentne działania wojenne dowództwa armii, które usiłowało uciszyć ich krytykę.

 
Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 22 620 34 96


Cykl wykładów "Nowe spojrzenie na historię Izraela" został dofinansowany ze środków z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wykłady wyrażają jedynie poglądy autora i nie mogą być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wykłady realizowane we współpracy z "Klubem Gminnym" Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP