default_mobilelogo
  • bannerschorr1ang.jpg
  • bannerschorr2ang.jpg
  • bannerschorr3ang.jpg
  • bannerschorr4ang.jpg

Article Index

 

 

 

 

Niewielki fragment ziemi, nie większy, a nawet znacznie mniejszy niż Mazowsze, wciśnięty pomiędzy kontynenty – Afrykę i Azję, od samego początku odgrywał niezwykłą rolę w dziejach świata. Tędy przebiegały najważniejsze szlaki łączące Afrykę, Azję i Europę. Tu przez tysiąclecia ścierały się cywilizacje Wschodu i Zachodu, tu rodziły się religie, które dziś są głównymi religiami monoteistycznymi świata, tu powstało największe dzieło literackie – Biblia.

 

 

 

 

Z geograficznego punktu widzenia jest to obszar niezwykle zróżnicowany zarówno krajobrazowo jak i klimatycznie.
Na południu sięga Morza Czerwonego, gdzie współcześnie leży Eilat.

 

 

 

 

 

Całą południowa część kraju zajmuje pustynia – Negew, o której Ben-Gurion, pierwszy premier Izraela, mówił, że jest przyszłością kraju. Pustynia o wielu obliczach – wielkie obszary piasków, skał, wąwozów i wzgórz.

 

 

 

Od wschodu ograniczona doliną Arawa, częścią rowu tektonicznego ciągnącego się od centralnej Afryki. Pustynia otacza najniżej położony punkt naszego globu – okolicę Morza Martwego. Morza, które tak naprawdę jest niewielkim jeziorem o wodzie tak zasolonej, że nie sposób w niej się zanurzyć.

 

 


Ale nawet na pustyni wre życie – zwłaszcza w oazach. Nad brzegiem Morza Martwego to 'Ein Gedi, dalej na zachód – 'Ein Awdat.       

     i5       i6

 

 

 

 

 

 

Przepiękne księżycowe krajobrazy Machtesh Ramon, odsłaniające miliony lat historii geologicznej Ziemi.

 

 


Ruiny starożytnych miast wzdłuż starożytnego szlaku korzennego Nabatejczyków – mieszkańców Petry, m. in.Shiwta.

 

     i8           i9

 

 

 

 

 

 

Dalej ku północy pustynia zmienia charakter – staje się górzystą i niedostępną Pustynią Judzką.

 

 

 

 

 

 

 

Na granicy Judy i Samarii leży Jerozolima – miasto święte dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Założone w miejscu uzasadnionym chyba wyłącznie religią, a nie przebiegiem szlaków komunikacyjnych czy handlowych starożytności.

 

 

 
Niegdyś wzgórza Samarii pokryte były lasami. Do Morza Martwego wpada Jordan, główna rzeka regionu. Północ Izraela to bardzo zielone i bogate w wodę tereny Galilei, będące współcześnie spichlerzem kraju.

 

        i12             i13


Najbardziej na północ wysunięte są Wzgórza Golan, z których część jest terytorium spornym z Syrią. Tam teren wznosi się znacznie, a na najwyższym szczycie Izraela – górze Hermon często długo leży śnieg.

 

 i14      i15

 

 

 

 

Zachód Izraela to najgęściej zaludniony obszar wybrzeża Morza Śródziemnego. Tam leży aglomeracja Tel Avivu – Gusz Dan.

 

 

 

 

 

 

 

W północnej części, na stokach Góry Karmel leży Haifa...

 


...a najbardziej na północ wysuniętym miejscem nad morzem jest zespół malowniczych grot wyrzeźbiony falami morskimi w białym klifie – Rosz haNikra.

 

i18            i19


„Dziękujemy Ci, Haszem, nasz Boże, że dałeś w dziedzictwie naszym ojcom ziemię upragnioną, dobrą i rozległą”(„Radość Jisraela”, tłum. Ewa Gordon). Różnorodność wdzierająca się wszędzie. Różnorodność krajobrazów, różnorodność kultur, różnorodność ludzi, różnorodność klimatu. Izrael to również jedno z najciekawszych miejsc dla archeologów. Można tu znaleźć świadectwa rozwoju człowieka i jego kultury od ponad 1.4 mln lat temu po dziś dzień.

 

Contact Us

        

Prof. Moses Schorr Foundation

6 Twarda St
00-104 Warsaw
phone: 22 620 34 96
e-mail: schorr@jewish.org.pl