default_mobilelogo

 

 

Fundacja od 2012 roku przybliża sylwetkę Stefanii Wilczyńskiej – zapomnianej „Pani Stefy”, która współpracowała z Januszem Korczakiem od momentu powstania Domu Sierot i, jako Naczelna Wychowawczyni, wdrażała wiele autorskich metod wychowawczych. Z Korczakiem podzieliła tragiczny los, towarzysząc dzieciom w ich ostatniej drodze. Wiele osób nie jest świadomych roli, jaką "Kochana Pani Stefa" odegrała w działalności i życiu Janusza Korczaka.

 

W 2012 roku zrealizowaliśmy szereg działań związanych z promocją sylwetki Stefanii Wilczyńskiej. Między innymi:

 

 

- odbyły się spotkania grupy Ochotników, którzy razem z nami pracowali nad upowszechnieniem sylwetki Stefanii Wilczyńskiej. Udział w spotkaniu wzięli m.in.: dziennikarze, nauczyciele, przedstawiciele instytucji takich jak Rzecznik Praw Dziecka, Dom Spotkań z Historią, Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum. Opublikowano artykuły: „Kochana Pani Stefa” Magdaleny Środy, „Janusz i Stefa” Sylwii Chutnik oraz „Korczak była kobietą” Magdaleny Kicińskiej.

 

- założyliśmy profil „Kochana Pani Stefa” na Facebooku:

zobacz tutaj

 

- z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy też w Synagodze Nożyków debatę poświęconą roli Stefanii Wilczyńskiej w życiu i działalności Janusza Korczaka: „Gdzie zaczyna się Korczak, a gdzie kończy Wilczyńska?”. Udział w spotkaniu wzięły m.in. Marta Ciesielska – Kierowniczka Oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy; Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Sylwia Chutnik - pisarka, działaczka społeczna, znawczyni historii wybitnych Warszawianek, Wanda Nowicka - wicemarszałek Sejmu, Beata Biel – dziennikarka telewizyjna, autorka reportażu oraz Grażyna Pawlak - dyrektor Zarządu Fundacji. W debacie uczestniczyło 130 osób.

 

             

 

- przeprowadziliśmy szkolenie dla nauczycieli „Pani Stefa-Matka Sierot”, podczas którego przedstawione zostały materiały dydaktyczne: kalendarium życia oraz scenariusz lekcji dotyczącej „Pani Stefy” - opracowany przez Bogusławę Bogucką i Sylwię Chutnik we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań Korczakianum.

 scenariusz lekcji

 

- na zlecenie Fundacji powstał pierwszy w Polsce 20-minutowy reportaż „Kochana Pani Stefa”, przygotowany przez Beatę Biel, prezentujący historię życia Stefanii Wilczyńskiej. Patronat nad filmem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Został upowszechniony poprzez rozesłanie płyt DVD z filmem do szkół oraz instytucji związanych z edukacją, do wszystkich Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz upubliczniony na YouTube naszej Fundacji: 

 

 

Fundacja otrzymała nominację do nagrody Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej „Okulary Równości” za: „dedykowanie tegorocznego Dnia Kobiet pamięci Stefanii Wilczyńskiej, działaczki na rzecz praw dzieci, współpracownicy Janusza Korczaka, a przez to przywracania pamięci o kobiecie, Polce i Żydówce, wychowawczyni, która poszła na śmierć razem z dziećmi”.

O inicjatywie wypowiedział się w Sejmie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Mirosław Sielatycki: „Ważne jest też aby upamiętniać osoby, które współpracowały z Januszem Korczakiem. Dlatego też cieszymy się z projektu Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra, poświęconego Stefanii Wilczyńskiej”.

Powstał też szereg artykułów i wystaw poświęconych „Kochanej Pani Stefie”, a Magdalena Kicińska w 2015 roku wydała książkę „Pani Stefa”.

 

 Pobierz kalendarium Stefanii Wilczyńskiej

 

 

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP